Yongnuo YN-600EX-RT

Po półtora roku użytkowania dochodzę do wniosku, że nie był to najtrafniejszy zakup, ale…

Lampę chińskiego prodcenta, która de facto jest klonem 600 EX RT Canona kupiłem jakieś półtora roku temu, bo padł mi palnik w mojej 580 EX II i została mi w torbie tylko wysłużona rezerwowa 420 EX. Zatem trzeba było mieć coś mocnego na czas naprawy 580.

Żytnia (serwis Canona) palnik wymieniła a Yongnuo mi zostało i okazało się, że używam obu lamp zamiennie.

Po kupnie chińskiej sześćsetki od razu widać różnicę między nią a sześćsetką Canona (pożyczałem i sprawdzałem). Ale jedna trzecia do jednej czwartej ceny oryginału musi się na czymś odbić. Na jakości wykonania na pewno. Gumki zaślepiające złącza są, ale nie wiedzą za bardzo, że powinny być tam gdzie je zamontowano i bardzo trudno przekonać je do pozostania na miejscu. To jednak detal przy dłuższym czasie ładownia i szybszym zużyciu akumulatorów niż w Canonie.

Te detale to też m.in to, jak lampa leży na sankach aparatu. Od początku ma się wrażenie, że nie czuje się ona tam dobrze, że jest trochę jak pan młody pod koniec poprawin. I tak mi się huśtała, huśtała, aż się wyhuśtała i po roku od zakupu trafiła do reklamacji w Euro RTV AGD. Stopka była już tak luźna, że można ją było urwać albo dokręcić. Ale skoro market oferuje 24 miesiące gwarancji na lampę, to trafiła do nich. Dostałem ją znowu po niemal miesiącu i upominaniu się w stanie… skręconym. Czyli w miarę stabilnym.

Było to w rok po kupnie. Obecnie znowu jest w EURO RTV AGD, bo tym razem palnik przegrzewa się tuż po włączeniu, albo po jednym lub dwóch błyskach. Żeby było jasne: nie dałem jej w palnik w żadnym sensie, nie upadła, nie waliła serią pełną mocą, ani nic z tych rzeczy. Po prostu po którymś wyjęciu z torby i po jakiejś przerwie w użytkowaniu doszła do wniosku, że już jej się nie chce.

Ale ta lampa ma też zalety. Jedną z nich jest Yongnuo YN-E3-RT, czyli sterownik do Canon 600EX-RT i do klona Yongnuo… I do wszystkich lamp RT. Kosztuje to coś tyle, co używany Canon ST-E2, którego używałem z 580, 580II i 420, ale działa radiowo i w dodatku ma diody wspomagania AF, co czasem przydaje się nawet, gdy błyskać nie chcemy. No i ma ogrooomny zasięg, podobno kilkakrotnie przewyższający zasięg Canona (nie sprawdzałem, ale nigdy się nie zawiodłem).

Zatem jeśli chcemy odpalać zdalnie lampę (nawet trzymaną w ręku co u mnie akurat jest nagminne) i nie lubimy plączących się kabli TTL, to jest to fajne rozwiązanie, bo sterownik i lampę Yongnuo mamy za 1000 zł, czyli za jedną sześćsetkę Canona możemy mieć dobry sterownik i niemal trzy silne flash’e Yongnuo.

Kolejna zaleta Yongnuo to błysk. Wrażenie moje jest czysto subiektywne. Wynika ze stosowania zamiennie Canona 580 EXII i Yongnuo (tej drugiej wówczas, gdy odpalam zdalnie). Przy włączonym TTL i ręcznej korekcie siły błysku Yongnuo (według mojego subiektywnego wrażenia) doświetla lepiej. I nie wynika to z nominalnej siły błysku lampy. Moje subiektywne odczucie mówi mi, że Yongnuo nieco mądrzej dostosowuje się do wskazówek TTL.

46792308_973253069552219_241437691009302528_n
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Gmail

I jeszcze kwestia tego, że choć Yongnuo w torbie leży, sterownik leży obok, to i tak noszę też (przynajmniej na poważne roboty) 580 EX II. Dla mnie to kwestia zaufania do sprzętu. Chińczykowi po prostu nie wierzę. Canonowi – wierzę. A pójście na robotę z jedną lampą uważam za przejaw amatorszczyzny i proszenie się o kłopoty.

Po półtora roku używania obu lamp trudno mi określić, której używam częściej, która jest główną. Po prostu używam ich zamiennie zależnie od potrzeb. Wolę Canona gdy lampa jest (rzadko, ale jednak) na body. Jestem skazany na Yongnuo (sprzedałem ST-E2) gdy potrzebuję zdalnego błysku i zdjęcia lampy z body.

Reasumując: Yongnuo ma mnóstwo wad. Co zupełnie nie zmienia faktu, że zaraz rozpakowuję nowiutką Yongnuo 600 RT mark II. Niby poprawioną. Do czasu aż stara sześćsetka wróci z kolejnej naprawy w EURO RTV AGD, będzie zabezpieczała święty spokój mój i klientów. Potem będzie jedna tania zdalnie sterowna radiowo lampka więcej : )

Może Ci się również spodoba

Share This